Dębki

Dębki to niewielka, nadmorska wieś w województwie pomorskim, powiecie puckim i gminie Krokowa. Dębki położone są na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, u ujścia rzeki Piaśnicy.

W XIII wieku, ziemię dzisiejszych Dębek otrzymały cysterki z Żarnowca, a w 1590 roku, nowymi właścicielkami żarnowieckiego klasztoru stały się benedyktynki. Pierwsza wzmianka o założeniu miejscowości pochodzi z 1773 roku, kiedy to chłop Maciej Dębek otrzymał od benedyktynek z Żarnowca, kawałek ziemi przy ujściu rzeki Piaśnicy. Pewnie uprawa roli nie była jedynym i najlepszym sposobem na życie, bo przez stulecia późniejsi mieszkańcy trudnili się również rybołówstwem. Z XIX wieku zachowała się typowa dla regionu wiejska checz kaszubska.

Pewne ożywienie nastąpiło po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W Dębkach na rzece Piaśnicy była granica polsko-niemiecka. Do czasu II wojny światowej, obok willi profesora Adama Wrzoska, organizowane były obozy harcerskie oraz msze święte.

Obecnie dom jest własnością Archidiecezji Poznańskiej. W roku 1935 powstała drewniana kapliczka księży Zmartwychstańców nawiązująca do starej kaszubskiej architektury. Wewnątrz ciekawa płaskorzeźba i droga krzyżowa ludowego artysty kaszubskiego Teodora Pilińskiego z wsi Wiele.

W okresie międzywojennym swoją obecnością zaszczyciły Dębki takie osoby jak: gen. Józef Haller, Kazimierz Sosnkowski czy Feliks Nowowiejski, który skomponował tam muzykę do hymnu O Matce Boskiej.

W latach 80 - tych XX wieku, była to już popularna miejscowość letniskowa artystów i dziennikarzy. Dzisiaj Dębki są trochę inne, znacznie bardziej rozwinięte turystycznie, aczkolwiek równie warte uwagi, choćby ze względu na przepiękne, nadmorskie krajobrazy.

Dodaj opinię
Dębki adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Dębki, zobacz gdzie w Dębkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Dębki.
  • 84-110 Dębki
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Dębki opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Tagi
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij