Skansen Zagroda Gburska i Rybacka

Jak wyglądało życie Kaszubów w XIX-stuleciu? To można sobie bardzo dokładnie wyobrazić po wizycie w skansenie w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim. “Zagroda Gburska i Rybacka” powstała w 1987 r., częściowo w formie zablokowania budowy elektrowni atomowej.

Placówka powstała w zrewitalizowanym, zabytkowym gospodarstwie wiejskim, należącym w przeszłości do gbura - czyli bogatego chłopa kaszubskiego. Wszystkie zabudowania skonstruowane są dokładnie tak samo, jak przed ponad 100 laty.

Kompleks skansenu tworzą m.in. chaty mieszkalne, szopy, obory, wozownia, remiza, pasieka, warzywnik, wędzarnia, piec chlebowy, gołębnik, kierat, studnia i inne obiekty. We wnętrzach można oglądać zarówno sprzęty z epoki, jak też wystawy historyczno-edukacyjne. Szczególne miejsce w zbiorach zajmują oryginalne słupki graniczne, które na mocy Traktatu Wersalskiego ustawiono przy ujściu Piaśnicy. Na scenie występują kaszubskie zespoły ludowe.

Skansen jest oddziałem terenowym Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Regularnie, zazwyczaj pod koniec sierpnia, w zagrodzie organizowane jest ludowe święto - Dzień Chleba i Miodu. Trudno o lepszą okazję na skosztowanie regionalnych, wiejskich specjałów i produktów oraz obejrzenie lokalnego rzemiosła artystycznego.

Dodaj opinię

Wejściówki do skansenu:

  • ulgowe - 4 zł
  • normalne - 5 zł
  • oprowadzanie przez przewodnika - do 25 osób +16 zł, powyżej 25 osób +30 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Żywy wehikuł czasu, przenoszący gości do wiejskiego gospodarstwa z XIX w. Jak na ówczesne standardy, wyjątkowo bogatej własności bardzo zamożnego chłopa - czyli gbura. Zagrodę tworzą m.in. chaty rybackie i mieszkalne, wielofunkcyjne obory, pasieki, wędzarnia, piec chlebowy i inne obiekty. W skansenie organizowane są ludowe święte i występy folkowych zespołów.

Skansen Zagroda Gburska i Rybacka adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Skansen Zagroda Gburska i Rybacka, zobacz gdzie w Dębkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Skansen Zagroda Gburska i Rybacka.
Ceny biletów / cennik wejść do Skansen Zagroda Gburska i Rybacka. Redakcja serwisu www.xn--dbki-5va.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • od 4 zł
    Skansen Zagroda Gburska i Rybacka cena biletu ulgowego: od 4 zł
  • od 5 zł
    Skansen Zagroda Gburska i Rybacka cena biletu normalnego: od 5 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Skansen Zagroda Gburska i Rybacka opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij