Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu

Jedna z najcenniejszych świątyń na całym obszarze polskiego Pomorza. Architektonicznie i stylowo zgodna z regułami obowiązującymi w gotyku. Kościół Zwiastowania NMP jest orientowany i salowy - jedyną nawę bez osobnego prezbiterium postawiono tak, by ołtarz stał przy wschodnim skraju. Jego budowa zakończyła się w połowie XIV wieku, jednak już w 1389 roku uległ poważnym zniszczeniom.

Odbudowa pociągnęła za sobą pewne zmiany w konstrukcji. W zachodniej części pojawiła się wieża, powiększono wsporniki, przy wejściu wydzielono przedsionek. Kolejne poważne modernizacje kościoła przeprowadzano w XVII i XIX stuleciu.

Jeśli chodzi o wyposażenie i dekoracje - dzieła sztuki w przybytku, to największa część pochodzi z XVII i XVIII w. Tamten okres pamiętają jeszcze ołtarze (główny i boczne), ambona, chrzcielnica czy stalle - ozdobne meble do siedzenia. Najcenniejsza jest jednak żarnowiecka pieta. Gotycka rzeźba Maryi z martwym Jezusem na kolanach powstała najprawdopodobniej w 1430 roku.

Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny stanowi najważniejszą część zabytkowego zespołu klasztornego. Większość zabudowań została rozebrana w XIX wieku - konfiskata dóbr zakonnych przez władze Prus w 1772 r. przyczyniła się do poważnego zapuszczenia budynków. Te, które przetrwały - m.in. plebania i browar przekształcony w spichlerz - wyremontowano na przełomie XIX i XX w. Ostatnie prace konserwatorskie zakończyły się całkiem niedawno.

Pierwotnie - od połowy XIII wieku - okolicznym terenem zarządzała wspólnota cysterek. W trakcie wojen polsko-krzyżackich zakonne włości wielokrotnie plądrowano, a gwoździem do trumny zgromadzenia w Żarnowcu okazała się reformacja. Pod koniec XVI stulecia władze kościelne sprowadziły w to miejsce benedyktynki - z krótkimi przerwami, ten zakon funkcjonuje tutaj aż do dziś.

Dodaj opinię

Gotycka świątynia orientowana, o konstrukcji salowej, wybudowana w połowie XIV wieku. Kościół kilkukrotnie remontowano i przerabiano. Znaczna część wyposażenia pochodzi sprzed kilkuset lat, głównie z XVII i XVIII w. Najwartościowsza jest pieta żarnowiecka, wyrzeźbiona ok. 1430 r. Kościół jest częścią zespołu klasztornego benedyktynek - a pierwotnie cysterek.

Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu, zobacz gdzie w Dębkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu.
 • Telefon
  Zadzwoń i dowiedz się więcej o Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu - telefon: +48587362636
 • Telefon 2 +48 586 737 107
 • E-mail
  zarnowiec@diecezja.gda.pl
  Adres email Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu: zarnowiec@diecezja.gda.pl
 • Ulica
  Kościół Zwiastowania NMP
  Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu mieści się przy ulicy Kościół Zwiastowania NMP w Dębkach
 • 84-110 Żarnowiec
 • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Zwiastowania NMP w Żarnowcu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij