Kamień Wersalski - słup graniczny

Po zakończeniu I Wojny Światowej - a ściślej to po podpisaniu kończącego konflikt traktatu pokojowego 28 czerwca 1919 roku - Dębki stały się polską osadą graniczną, położoną na północno-zachodnim krańcu II Rzeczypospolitej.

Polska administracja przejęła pełną kontrolę nad tym terenem dopiero w pierwszych miesiącach 1920 roku. Wtedy też zadbano o właściwie podkreślenie istnienia granicy pomiędzy RP a Niemcami. Wzdłuż ustalonej linii ustawiano granitowe słupy z napisem “Versailles”, datą podpisania Traktatu Wersalskiego i literami P oraz D po bokach. Symboliczny słup z numerem 1 stanął na wydmie, ok. 200 m na zachód od ujścia Piaśnicy.

W dwudziestoleciu międzywojennym stały się dość popularnym letniskiem, zwłaszcza wśród przedstawicieli środowiska patriotycznego. Zapewne duży wpływ na taki stan rzeczy miała właśnie obecność pierwszego polskiego słupa granicznego w najbliższej okolicy, po 123 latach niewoli.

Kamień Wersalski stojący u zachodniego wjazdu do Dębek to wprawdzie bardzo wierna, jednak tylko rekonstrukcja - w 1939 r. Niemcy skrupulatnie usuwali wszystko, co miało związek z “haniebnym” Traktatem Wersalskim. Pozostałości oryginalnego słupa granicznego można oglądać w skansenie w Nadolu.

Dodaj opinię

Po podpisaniu Traktatu Wersalskiego 28 czerwca 1919 roku Dębki oficjalnie stały się polską osadą, położoną na północno-zachodnim krańcu odrodzonego państwa. Granicę z Niemcami oznaczano charakterystycznymi, granitowymi słupami. Symboliczny numer 1 pierwotnie ustawiono na wydmie - dziś wierna replika tego ważnego obiektu stoi przy głównej drodze do miejscowości.

Uwiecznić na wideo Kamień Wersalski umie świetnie firma KM Studio filmowanie Jelenia Góra

Kamień Wersalski - słup graniczny adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kamień Wersalski - słup graniczny, zobacz gdzie w Dębkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kamień Wersalski - słup graniczny.
  • Ulica
    Adama Wrzoska / Bałtycka
    Kamień Wersalski - słup graniczny mieści się przy ulicy Adama Wrzoska / Bałtycka w Dębkach
  • 84-110 Dębki
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kamień Wersalski - słup graniczny opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij